– Przypuszczałbyś, że uda mi się wygrać ten kontrakt? – zapytał zawodnik swojego partnera
– Ależ skąd? W dodatku, nigdy byś nie wygrał, gdybyś zagrał prawidłowo
Tak, tak proszę Państwa, w brydżu już tak jest, że nie zawsze poprawna rozgrywka prowadzi do sukcesu, stąd tyle uroku i radości z gry, w której liczy się przede wszystkim skuteczność.
Zapytanie z pogranicza etyki podesłał Wojtek Lubas z Wrocławia: „Turniej lokalny. Gram 3BA, w stole A D x x, w ręku 10 9 8 x x. Gram 10 z ręki, lewy obrońca (LHO – skrót od left-hand opponent) po dłuższym namyśle kładzie K, biję A, wracam bokiem i gram 9. LHO natychmiast dokłada blotkę. Czy to jest etyczne? Czy mam prawo wyciągać wnioski z tego różnego tempa? Zabiłem D i zrolowałem, bo LHO miał K W x. Czy warto wzywać sędziego? Czy wnioski wyciągam na własne ryzyko?”
Przypadek powyższy i jemu podobne reguluje przepis 74D1 prawa brydżowego:
74D. Zmiany tempa i sposobu działania
1. Jest pożądane, chociaż nie zawsze wymagane, aby gracze utrzymywali stałe tempo i sposób działania. Gracze powinni jednak zachować szczególną ostrożność w sytuacjach, w których zmiana tempa lub sposobu działania mogłaby przynieść korzyść ich stronie. W innych przypadkach niezamierzona zmiana tempa lub sposobu zgłoszenia zapowiedzi albo zagrania karty sama przez się nie stanowi naruszenia przepisów. Wnioski z takiej zmiany może wyciągać tylko przeciwnik i to na własne ryzyko. (wytłuszczenie moje)
W zacytowanym przepisie znajdziesz odpowiedź na pytanie postawione przez Wojtka. Oczywiście na drugie pytanie, gdyż pierwsze jest z natury retorycznych, gdyż – moja rada – zawsze wzywaj sędziego, jeśli uznasz, że mogło nastąpić naruszenie przepisów. Natomiast, czy etycznym było zachowanie obrońcy? Ja nie znalazłem nic zdrożnego w jego namyśle i pośpiechu, a nawet uważam, że przeciwnik z lekka się obnażył, ale to jest temat bardziej dla psychologów brydża.
Rozdanie jest przyczynkiem do nauki rozgrywki pojedynczego koloru.
Jak należy rozgrywać kolor ADxx – 1098xx, jeśli Twoim celem jest wzięcie 4 lew w tym kolorze?
A jak ten kolor należy rozegrać jak chcemy wziąć wszystkie lewy?
4 lewy: odgrywamy asa, po czym gramy do damy, złapiemy wszystkie singlowe figury „z tyłu”, a spadnięcie singlowego króla zaowocuje nawet kompletem lew.
5 lew: impasujemy damą, wygrywamy przy podziale 2-2 (oczywiście pod warunkiem dobrego położeniu króla, ale to jest sine qua non conditio), wygramy również przy podziale 3-1, jeśli odpadnie teraz singlowy walet.