Rozgrzewka E – odpowiedzi, komentarze

Rozgrzewka E czyli fałszywy renons (FR)

  1. rozd. 5
    Rozd. N,
    po partii: NS
    -
    -
    -
    A K
    D
    9
    -
    -
    [ Rozd. 5 ] W
    -
    -
    6
    9
    10
    -
    -

    S rozgrywa kontrakt pikowy i gra A ze stołu. W przebija W (FR), a S i W dokładają kiery. W bierze ostatnią lewę na D.

     

a) S woła sędziego, fałszywy renons w poprzedniej lewie,

b) rozpoczęto grać następne rozdanie, gdy S uświadomił sobie, że w poprzednim rozdaniu popełniono FR. Sędzia!!!

  1. Ile lew sędzia przyznaje stronie NS:

a)      0       1        2

b)      0       1        2

  1. Odpowiedź:

a) 1 lewa. P62D1 „…Fałszywy renons popełniony w dwunastej lewie, nawet uprawomocniony, musi zostać poprawiony, jeśli został zauważony, zanim wszystkie cztery ręce schowano do pudełka…”. Poprawiamy FR bez żadnej kary czyli pierwszą lewę wziął dziadkowy A.

b) 0 lew. Brak automatycznego wyrównania P64B…Po uprawomocnieniu fałszywego renonsu nie stosuje się automatycznego przekazania lew, jeżeli… 4) Uwagę na fałszywy renons zwrócono po zgłoszeniu przez gracza strony niewykraczającej zapowiedzi w następnym rozdaniu… 6) Fałszywy renons został popełniony w dwunastej lewie…

  1. Jeszcze sięgamy po P64C „…Jeżeli sędzia uzna, że po uprawomocnionym fałszywym renonsie, również niepodlegającym automatycznemu przekazaniu lew, szkoda poniesiona przez stronę niewykraczającą nie została wystarczająco naprawiona przez postanowienia niniejszego przepisu, to należy orzec wynik rozjemczy…”Co by się stało, gdyby E dołożył do koloru? Nadal nic dobrego dla rozgrywającego, gdyż W nie miałby problemu z przebiciem.Komentarz: Podobnie jak w przypadkach z kartą przygwożdżoną, prawo powiązane z fałszywym renonsem jest kompletne i sędziemu nie pozostaje nic innego, jak wykuć stosowne przepisy na pamięć i stosować literalnie do ich brzmienia.Jest tylko istotna różnica, problemy z fałszywym renonsem są trudniejsze do rozwiązania i często bez konsultacji z kolegami sędziami, a nawet z panelem zawodniczym nie obejdzie się. Przeczytajmy jeszcze raz starannie przepis 64C, który mógłby być również nazwany – przywróćmy sprawiedliwość w rozdaniu czyli sędzia musi się zastanowić, co by się stało, gdyby nie popełniono FR, za którego przepis nie przewiduje kary lub szkoda poniesiona przez stronę niewykraczającą nie została wystarczająco naprawiona. Problemy z takimi przypadkami w części głównej – nieco trudniejszej niż nasza rozgrzewka.
  2. rozd. 7
    Rozd. S,
    po partii: Obie
    -
    9
    W
    -
    W
    W
    -
    -
    [ Rozd. 7 ] D
    -
    -
    D
    -
    A
    -
    W

    Kontrakt BA. W lewie 12. S wychodzi A.

    Lewa 12:    A        W             9             D

    Lewa 13:    W       W            W            D

    Zawołany sędzia orzeka liczbę lew dla strony NS:      1       2.

     

    Czy wpływ na decyzję sędziego będzie stanowcza deklaracja Edo trzeciego pika rozgrywający dołożył karo, więc dla mnie sprawa jest prosta”?

     

    Odpowiedź z komentarzem: 1 lewa. P64B6 – brak automatycznego przekazania lew, ale popatrzmy na P62D2 „…Jeżeli obrońca popełnił fałszywy renons w dwunastej lewie, zanim kolejność zagrywania przypadła na jego partnera, ma zastosowanie przepis 16C…”, a przepis 16 mówi o dodatkowej informacji, która w naszym przypadku znaczyła, że S nie ma W, ale czy to miało jakiekolwiek znaczenie? Nie, oświadczenie E wskazuje, że był tego w pełni świadomy.

     

  3. rozd. 13
    Rozd. N,
    po partii: Obie
    10 9 8 7 4
    8 7
    K D W 10 9 5
    -
    -
    A K D W 10 4 3 2
    2
    K 5 4 2
    [ Rozd. 13 ] 2
    9 6 5
    A 8 7 6 3
    D 9 7 3
    A K D W 6 5 3
    -
    4
    A W 10 8 6

W         N         E         S

                       pas     2

4      pas     pas     4

5      5      6      7

pasy…

W zawistował A. S przebił, przebił w dziadku i zagrał K.

 

a) E dołożył 5!!! i odkrył swój FR, po tym jak S dołożył do koloru. Sędzia!!

b) E dołożył 5!!!, rozgrywający przebił!!! E zauważa swój FR. Sędzia!!! E zmienia 5 na 3. Teraz rozgrywający zauważa swój FR😊. Sędzia!!!

 

Odpowiedź z komentarzem:

a) Zagranie jest znane pod nazwą Alcatraz coup, a nazwa w zasadzie jest wskazówką jak potraktować „FR” zawodnika E. Prawo doskonale sobie radzi w inkryminowanych przypadkach. E ma tzw. logiczną alternatywę na zmianę kiera, a jeśli wybierze A, to zmienisz mu na 3.

Podstawa: P16C2 „…Dla strony wykraczającej wszystkie informacje wynikające z działań wycofanych zarówno przez partnera, jak i przez przeciwników (w domyśle 4  dopisek mój) są informacjami nielegalnymi. Graczowi strony wykraczającej nie wolno wybrać zapowiedzi lub zagrania ewidentnie zasugerowanego nielegalną informacją, jeśli inna zapowiedź lub zagranie stanowi logiczną alternatywę….”

b) Trafił swój na swego 😊. Sądzę, że obaj dżentelmeni nie będą potrzebować sędziego do rozstrzygnięcia problemu, jeśli jednak, to patrz pkt. a), przy czym jakaś kara dla obu nie zawadzi 😊.

 

Plik do wydruku RE1-3_O-K

Dodaj komentarz