Rozgrzewka A czyli jak to z kartami zagranymi (albo niezagranymi) bywa…
- S rozgrywa 3BA. W stole ♣ ADW105, a w ręku ♣ 86. Zagrał ♣8, cofnął się do ręki i zagrał ♣6, mówiąc do dziadka „małe”. Obrońca żąda zagrania ♣5. S wezwał sędziego i tłumaczy, że miał na myśli ♣W. Jaka powinna być decyzja sędziego?
a) ♣5 jest zagrana
b) ♣W jest zagrany
Przepis _______________________
Odpowiedź: b) ♣W. P46B preambuła – „…chyba, że inny zamiar rozgrywającego jest bezsporny”.
Komentarz: Przykład jest dość typowy i ogólnie znany, ale będę go powtarzał do znudzenia, gdyż jest niesamowicie ważny i jakże różny od innych przepisów dotyczących tzw. karty zagranej, a więc dla kontrastu…
- E gra 3 BA i w końcówce:
rozd. 4 Rozd. W, po partii: Obie |
♠ - ♥ - ♦ D10 ♣ - |
|
♠ - ♥ - ♦ - ♣ DW |
♠ - ♥ K ♦ W ♣ - |
|
♠ - ♥ 4 ♦ 2 ♣ - |
S zagrywa ♦2, a N pokazuje ♦10, po czym natychmiast pokazuje ♦D. Domaga się obu lew. Sędzia?
Ile lew przyznajesz stronie NS?
a) 0
b) 1
c) 2
Przepis _______________________________________
Odpowiedź: a) Zero lew. ♦10 jest kartą zagraną, gdyż tak stanowią przepisy. P45C1. „Kartę obrońcy trzymaną przez niego w sposób umożliwiający partnerowi rozpoznanie jej uważa się za zagraną w bieżącej lewie”.
Komentarz: Przecież on złożył deklarację, zakrzykniesz.
Złożyłby, gdyby położył obie karty jednocześnie, tymczasem pokazanie kart jedna po drugiej jest demonstracją kolejności zagrywania.
3. Czy karta musi być zagrana w sytuacji:
a) rozgrywający wziął kartę do ręki, prawie położył ją na stole, lecz natychmiast cofnął rękę (z kartą oczywiście), mówiąc „uuups”. Kartę wszyscy widzieli.
tak nie przepis _______________________
b) obrońca wziął kartę do ręki, prawie położył ją na stole, lecz natychmiast cofnął rękę (z kartą oczywiście), mówiąc „uuups”. Kartę wszyscy widzieli.
tak nie przepis ________________________
c) rozgrywający poprosił o ♠5 z dziadka, ale nie było tam rzeczonej karty, natomiast była ♣5. Czy ♣5 musi być zagrana?
tak nie przepis ________________________
Odpowiedzi:
a) nie. P45C2. „Kartę rozgrywającego uważa się za zagraną, jeśli jest:
a.Odsłonięta, dotykająca lub prawie dotykająca stołu, albo
b. Umieszczona w położeniu wskazującym, że została zagrana.”
b) tak. P45C1. „Kartę obrońcy trzymaną przez niego w sposób umożliwiający partnerowi rozpoznanie jej uważa się za zagraną w bieżącej lewie”.
c) nie. P46B4. „Jeżeli rozgrywający określa kartę, której nie ma w dziadku, to takie określenie jest niepoprawne, a rozgrywający może przepisowo zagrać dowolną kartę.”
Komentarz: W szczególności punkt a) budzi wiele wątpliwości. Co sędzia to inna interpretacja, gdyż… sami popatrzcie „…rozgrywający wziął kartę do ręki, prawie położył ją na stole…” – to fakty przy stole, a prawo co mówi? „Kartę rozgrywającego uważa się za zagraną, jeśli jest: odsłonięta, … prawie dotykająca stołu…”. Widzisz jakąś różnicę? Czy fakty przy stole, nie świadczą, że karta jest zagrana? Przecież tak mówi prawo!!! Niestety komentarz twórców prawa jest inny – w tak opisanej sytuacji karta nie jest zagrana. No cóż, mam poważne wątpliwości i uważam, że należy albo doprecyzować prawo albo uznawać fakty za fakty. Póki co, protestować mogę, ale stosować wykładnię muszę 😊.
Ok, powiesz, ale kiedy sędzia ma uznać, że karta rozgrywającego jest zagrana?
Podam prostą radę: Sędzia musi poprosić o zademonstrowanie cyt. „…prawie położył ją na stole, lecz natychmiast cofnął rękę…” i jeśli był to ruch płynny, bez zatrzymania, to uznajemy niezagranie karty, ale jeśli chociaż przez sekundę karta będzie cyt. „…umieszczona w położeniu wskazującym, że została zagrana.”, to będzie oznaczać, że została zagrana. Proponuję przećwiczyć na wybranych modelach 😊.
Plik do wydruku RA1-3_O-K