DME Budapeszt 2016 – 03 fishing

Fishing to z angielska ryb łowienie, ale w slangu sędziowskim zwykle nazywamy tak próbę „wyłudzenia” korzystnego rezultatu rozjemczego (RR)

rozd. 9
Rozd. N,
po partii: EW
742
7
K98653
932
5
D10542
A
KDW1086
[ Rozd. 9 ] K
AKW863
W10742
5
ADW109863
9
D
A74
W N E S
pas 1 4
5 5 pas pas
6 pas pas 6
ktr. pasy…

W trakcie licytacji S był niezwykle zainteresowany licytacją przeciwników i indagował „swojego” przeciwnika intensywnie:

  • Co oznacza 5?
  • Do gry, brak specjalnych ustaleń – ozięble bąknął W
  • Co oznacza pas po 5?
  • Brak specjalnych ustaleń.
  • Co oznacza 6?
  • Do gry, brak specjalnych ustaleńW był monotonny.

Po zakończeniu rozdania zakończonego porażką S sięgnął po broń ostateczną – wezwał sędziego.

Możesz 3 razy zgadywać jaka była decyzja.

Oczywiście, z góry nikt nie zakłada złych intencji pytającego, ale zdajesz sobie sprawę, że odpowiedzi były jednoznaczne, zresztą z ręką na sercu, czy można mieć jakieś precyzyjne ustalenia w w/w sytuacji? Można porozmawiać o pasie forsującym, ale panele licytacyjne w periodykach brydżowych jednoznacznie wskazują, że jest to nadal jeszcze terra incognita.

Fishing jest niestety zbyt częstym zjawiskiem na brydżowych boiskach, a „broni” też zazwyczaj używają doświadczeni zawodnicy w stosunku do amatorów. Sędziowie muszą być bardzo czujni, gdyż zniechęcić do brydża sportowego początkujących jest bardzo łatwo. Najpierw początkująca para w dobrej wierze odpowiada na pytania „łowców”, a ponieważ w konfrontacji z rozkładem zazwyczaj coś się nie zgadza i…. rezultat rozjemczy wisi w powietrzu, a pary czującej się oszukaną już więcej na turnieju nie uświadczycie.

Jeśli zetknąłeś się na turnieju z podobnym problemem, bądź jako sędzia, bądź jako gracz nie wahaj się wysłać do mnie problem, a obiecuję solidnie go rozważyć i jeśli uznam, że jest pouczający, to pojawi się na mojej stronie.

Będę powtarzał do znudzenia: Prawo ma chronić słabych, silny sam się obroni

slawek@latala.pl; 501 162 924

Dodaj komentarz